A Mozaic projekt fő célja, hogy hozzájáruljon a kolozsvári keleti dombvidéken elterülő Kolozsborsa (Borșa) és Dobóka (Dăbâca) községek kulturtájainak a megvédéséhez.
Célunk egy olyan bizonyíték-bázis létrehozása, a területhasználatot és a közösségek társadalom-gazdasági helyzetét vizsgáló, alapvető ökológiai kutatások és tanulmányok által, amely hasznos lesz a fejlesztési célok meghatározásakor és a művelést érintő javaslatok megfogalmazásakor.
A hagyományos, extenzív földművelés, amelyen a magas természeti értékű gyepek alapszanak, fokozatosan romlik és feledésbe merül. Válaszképpen, megvizsgáljuk a romániai vidékfejlesztési tervben leírt mezőgazdasági támogatásokat, különösen az agrár-környezetvédelmi kifizetéseket, hogy lássuk a helyzet miként javítható.
Munkánk gyakorlati haszna például az az agrár-környezetvédelmi séma, amelyet 2011-ben és 2012-ben kipróbáltunk kiválasztott kaszálókon. Továbbá, a helyiekkel közösen próbáljuk lefektetni az integrált környezetvédelem alapjait. 2012 óta, agrár-környezetvédelmi programunk mellett, elkezdtük bevezetni a kis kaszálógépeket. Ezek a gépek hatékony alternatívát jelentenek a kézi kaszálás mellett, és megkönnyítik a gazdák számára a kaszálás folyamatát. Ökológiai szempontból kis kaszálógépek sokkal kompatibilisebbek a növény- és élővilággal, mint a traktoros kaszálógépek.